نماز جمعه این هفته تهران برگزار شد +تصاویر

خطیب نماز جمعه اظهار کرد: امروز شرایط به گونه‌ای است که هیچ جریان درون نظام نمی‌تواند بگوید در انتخابات کاندیدی نداریم.

به گزارش راه شلمچه، آیت الله سیداحمد خاتمی خطیب موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در دانشگاه تهران، ضمن تسلیت شهادت امام باقر (ع)، اظهار داشت: شب عرفه از لیالی متبرکه است و شب مناجات با قاضی الحاجات است که توبه مقبول و دعا مستجاب است. مقام معظم رهبری به جوانان سفارش داشتند که به این مناسبت‌ها و دعاها را توجه کنند.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه عرفه روز نور است، گفت: الحمدالله مردم ما روز عرفه و دعای عرفه را بزرگ می‌شمارند.روز عرفه را درک کنید. خداوند حتی به فرزندان در شکم مادر هم در روز عرفه عنایت ویژه دارد.

وی با اشاره به روز عید قربان تصریح کرد: در این روز نیز به سنت‌های آن عمل شود.

خاتمی در بخش دوم خطبه‌های نماز جمعه، تصریح کرد: خودم و شما عزیزان را به تقوای الهی توصیه می‌کنم. یاد شهدای مظلوم مکه در سال 1366 و شهدای مظلوم منا را گرامی می‌داریم.

وی ادامه داد: کشتار وحشیانه مردم در روستای سودان را محکوم می‌کنیم که در پی آن صدها تن بی گناه به خاک و خون کشیده شدند. تدبیر مسئولان سودان را خواهانیم تا این جنگ داخلی در این کشور هرچه زودتر به پایان برسد.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به جنایات در غزه، افزود: رهبری فرمودند حوادث غزه و کشتار نزدیک به 40 هزار نفر زن و کودک گریه آور است. خودمان را در غم غزه شریک می‌دانیم. جمهوری اسلامی برای کمک به مردم غزه سربلند است.

خاتمی ضمن گرامیداشت شهدای خدمت، افزود: شهید امیرعبداللهیان گویی وزیر مردم غزه بود و همواره از آنها حمایت و دفاع می‌کرد.

وی با اشاره به تشکیل دادگاه منافقین توسط قوه قضاییه، ادامه داد: از قوه قضاییه در محاکمه منافقان تشکر می‌کنم. منافقان 17 هزار نفر را بی گناه کشتند. امیدوارم در همین دنیا این داعش‌های وطنی به سزای اعمال ننگین‌شان برسند.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: انتخابات ریاست جمهوری را در پیش داریم. 8 تیر حماسه مجدد به فضل خدا شکل خواهد گرفت. از ورود خوب رسانه‌ها به این موضوع خوشحال هستم.

وی افزود: در انتخابات، اولویت اول حضور گسترده مردم است که گامی دشمن ستیز می‌باشد. هر گامی که در این مسیر برداشته می‌شود عمل صالح است چرا که دشمنان اسلام و دین را به خشم می‌آورد. امری جامع است امری که حضور همگان لازم است.

وی با بیان اینکه  حماسه انتخابات مکمل حماسه بدرقه شهیدان است، ادامه داد: از همه کسانی که بستر برگزاری انتخابات را فراهم می‌کنند، تشکر می‌کنم. وقتی کاندیدی در شورای نگهبان مطرح می‌شد، در رابطه با آن شخص فقط اصل 115 قانون اساسی مد نظر قرار می‌گرفت. شورای نگهبانی که می‌خواهد نگهبان نظام باشد باید همین گونه عمل کند.

خطیب نماز جمعه اظهار کرد: امروز شرایط به گونه‌ای است که هیچ جریان درون نظام نمی‌تواند بگوید در انتخابات کاندیدی نداریم.

وی افزود: آنچه در ارزیابی مطرح شد این بود که آیا این آقا برای ریاست جمهوری معیارها را دارد یا خیر. اگر در ریاست جمهوری کسی عدم احراز خورد بدین معنا نیست که در دیگر عرصه‌ها کارایی ندارد. به عنوان یک عضو شورای نگهبان می‌گویم کسی حق ندار به خاطر عدم احراز، اهانتی کند.

خاتمی گفت: در وسط تبلیغات انتخاباتی هستیم و فضا شور انتخاباتی شده است. خواهش ما همانگونه که رهبری فرمودند این است که کاندیداها از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود بگویند نه اینکه با تخریب دیگران بر سبد رای خود بیفزایند. وعده قابل اجرا دهند. وعده دروغین ندهند. کاندیداها نباید با سیاه نمایی علیه نظام رای جمع کنند.

وی با اشاره به انتخاب اصلح، بیان کرد: امام علی (ع) در نامه مالک اشتر فرمود که برای حکم بین مردم برترین را برگزینید. ان‌شاالله مردم ما برترین و نامزدی رییسی‌گونه را انتخاب خواهند کرد. ما رییس جمهور برای خدمت به مردم را می‌خواهیم.

خطیب نماز جمعه تهران یادآور شد: در انتخابات همه باید تسلیم قانون باشند لذا باید فضا سالم و در شان نظام جمهوری اسلامی ایران باشد. باید پایان انتخابات پایان رقابت‌ها و آغاز رفاقت‌ها برای همکاری و خدمت به مردم باشد.

اگر خوشت اومد لایک کن
1
آخرین اخبار