نظرسنجی‌ها در باره انتخابات مرحله دوم ریاست جمهوری چه می‌گویند؟

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند رقابت بین دو نامزد راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بسیار نزدیک است. برخی نظرسنجی‌ها مانند نظرسنجی صداوسیما از وضعیت تقریبا برابر دو کاندید حکایت دارند.

به گزارش راه شلمچه، نظرسنجی موسسه خرد وابسته به یک نهاد امنیتی بیانگر آن است که جلیلی ۱.۴ درصد بیشتر از پزشکیان رای دارد.

 

نتایج نظرسنجی خرد به شرح زیر است:

جلیلی ۵۰.۷

پزشکیان: ۴۹.۳ 

 

آمار این نظرسنجی از آن جهت مهم است که در کنار اعتبار بالای آن، دقیق ترین پیش بینی را از دور اول انتخابات ریاست جمهوری داشت. 

 

همچنین نظرسنجی ایسپا مدعی آرای بالاتر پزشکیان است.

 

متخصصان حوزه آمار معتقدند از لحاظ آماری وقتی دو عدد در حاشیه خطای هم قرار داشته‌ باشند، نمی‌توان ادعا کرد یکی از دیگری جلوتر است. بنابراین انتخابات روز جمعه از استثنائی‌ترین انتخابات‌های کشور برای مراکز افکارسنجی به حساب می‌آید.

 

با این حال نتایج اغلب نظرسنجی‌ها از روند رو به رشد آرای سعید جلیلی و توقف اقبال مردم به مسعود پزشکیان خبر می‌دهند. به طوریکه آرای جلیلی از ابتدای هفته تاکنون حدود ۹% رشد داشته اما آرای پزشکیان فقط ۳.۵ درصد افزایش یافته است.

 

 این مساله نشان می‌دهد حرکت‌های مردمی صورت گرفته در روزهای اخیر در فضای عمومی کشور به خصوص پس از دست برتر جلیلی در مناظره‌های دور دوم موثر بوده است. ادامه تحرکات مردمی در ساعات باقی مانده تا روز رای گیری و حتی روز جمعه، در ترغیب مشارکت به نفع اصلح می‌تواند مانع از تشکیل دوم سوم روحانی و فجایع دهه نود شود.


اگر خوشت اومد لایک کن
1
آخرین اخبار